Znaczenie automatyzacji w łańcuchu dostaw przemysłu farmaceutycznego
Wydajność systemu produkcyjnego w firmach farmaceutycznych jest podstawowym aspektem gwarantującym szybką i terminową dystrybucję wyrobów. Leki muszą być wytwarzane bezpiecznie, a przede wszystkim być identyfikowalne, aby zapewnić zgodność z normami i szybki czas reakcji na złożone zamówienia i zlecenia.
Automatyczne magazyny opracowane przez Cassioli mają strategiczne znaczenie dla zapewnienia firmom farmaceutycznym nie tylko wysokiej wydajności dzięki prawidłowemu przechowywaniu surowców, lecz także pełnej identyfikowalności zarówno surowców, jak i leków.
Wykorzystanie zautomatyzowanych systemów do obsługi i przechowywania delikatnych towarów, takich jak produkty farmaceutyczne, niewątpliwie wymaga systemów o wysokim poziomie wydajności i dużej uwagi poświęconej zachowaniu standardów jakości i bezpieczeństwa.
Sektor farmaceutyczny wymaga również ścisłej kontroli nad materiałami dostarczanymi i wyjściowymi, które czasami wymagają specjalnych warunków, takich jak niskie temperatury. Automatyczny magazyn dla sektora farmaceutycznego może na przykład wymagać specjalnych urządzeń do kontroli temperatury, ponieważ produkty muszą być utrzymywane w ściśle określonych zakresach, aby bezwzględnie zachować ich jakość i skuteczność.
Oprócz zautomatyzowanych magazynów w przemyśle farmaceutycznym istotne jest zastosowanie cobotów, tj. wielofunkcyjnych robotów współpracujących, które pozwalają na znaczne przyspieszenie procesów produkcyjnych. W rzeczywistości roboty i coboty mogą być wykorzystywane nie tylko na linii produkcyjnej, lecz także do pakowania towarów, przygotowywania zamówień i wysyłek do klientów końcowych.
Robot współpracujący wykonuje powtarzalne zadania o niewielkiej wartości dodanej: delikatny w ruchach, operuje opakowaniami z lekami, przygotowując zamówienia przesyłane przez apteki; ponadto nie wymaga wiele miejsca do manewrowania i może bezpiecznie działać na ograniczonych przestrzeniach. Robot gwarantuje zatem obniżenie kosztów produktów i standaryzację jakości pracy, a także niezwykłą łatwość instalacji.
Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 i zaostrzeniem się sytuacji kryzysowej w służbie zdrowia, firmy farmaceutyczne coraz bardziej odczuwały konieczność szybkiego reagowania na zapotrzebowanie szpitali i aptek: dzięki automatyzacji możliwe było utrzymanie wysokiej wydajności nawet w otoczeniu, w którym wymagane było zredukowanie liczby pracowników. Dzięki automatyce przemysłowej zakłady były w stanie pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w sposób autonomiczny i bez żadnej przerwy.
Również w dziedzinie automatyki przemysłowej systemy kompletacji umożliwiły lepszą realizację zamówień w sytuacji rosnącego popytu, w której pracy było niekiedy dwukrotnie więcej niż w okresie przed pandemią.
Firmy farmaceutyczne mogły tym samym zapewnić ciągłość dostaw środków ochrony osobistej i leków pierwszej potrzeby, nie tracąc z oczu celów związanych z wydajnością i ochroną zdrowia operatorów.
Cassioli, wiodąca firma w sektorze automatyki, od wielu lat jest oficjalnym dostawcą najważniejszych włoskich i międzynarodowych firm farmaceutycznych: przykładem tego jest współpraca z tak znanymi firmami jak IBSA, Estar i Novartis.
Cassioli oferuje swoim klientom systemy automatyczne dostosowane do każdego rodzaju wymagań, od przechowywania surowców i leków – zarówno w temperaturze otoczenia, jak i poniżej zera – systemów automatycznych do przenoszenia i obsługi linii produkcyjnych, aż po pakowanie i przygotowywanie zamówień, dostarczając najnowocześniejsze urządzenia zdolne zagwarantować szybkość, precyzję i bezpieczeństwo na każdym etapie procesu produkcyjnego.