Nowy magazyn stworzony dla wiodącego producenta designerskich powierzchni Cosentino, powstał w Kantorii
Cassioli, dzięki projektowi realizowanemu w Hiszpanii dla Grupy Cosentino, po raz kolejny wykracza poza granice swego kraju. Międzynarodowa firma z Almerii, zajmująca się produkcją i dystrybucją innowacyjnych i zrównoważonych powierzchni dla świata projektowania i architektury, zwróciła się do Cassioli o zautomatyzowanie swoich zakładów Silestone® i DEKTON®.
Oprócz zautomatyzowanego magazynu, projekt obejmuje wdrożenie zautomatyzowanego systemu od odbioru płyt z linii produkcyjnych po ich transport jak i zintegrowane centrum zarządzania dystrybucją za pomocą systemu ERP/SAP firmy Cosentino, zarządzającego również planowaniem i przygotowaniem ładunków do wysyłki.
Klient oczekiwał, że zautomatyzowany magazyn do składowania wyrobów gotowych będzie podzielony na 6 niezależnych części, każda będzie wyposażona w układnicę, gwarantując w ten sposób większą elastyczność w przypadku uszkodzenia lub częściowego zablokowania systemu; ponadto obszar przeładunkowy również musi składać się z 4 niezależnych stref ze stojakami na płyty.
Projekt od początku był pomyślany jako instalacja modułowa, z której zbudowano już wcześniej 2 bloki z 3 układnicami i 4 automatycznymi punktami przygotowywania produktów.
Firma COSENTINO wymagała wyjątkowego traktowania każdej płyty, co umożliwiłoby pełną identyfikowalność płyt i zawartych na nich informacji (kod kreskowy), tzn. informacji w zakresie parametrów produkcji, przechowywania i wysyłki.
Po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb Cosentino, firma Cassioli zaprojektowała zautomatyzowany magazyn o łącznej powierzchni 4 500 m2 i wysokości 32 m: o pojemności 11 500 opakowań, wyposażony w 9 układnic o udźwigu do 3 500 kg. Wejścia i wyjścia do/z magazynu odbywają się na dwóch poziomach, natomiast przygotowywanie zamówień odbywa się na poziomie 0, z użyciem odpowiednio zaprojektowanych automatycznych systemów.
Paczki są przewożone automatycznymi przenośnikami i transporterami RGV z linii produkcyjnych a następnie są przekierowywane na stanowisko kontroli wymiarów zewnętrznych i danych (automatyczny odczyt wszystkich kodów kreskowych), sprawdzających ich zgodność.
Jeśli system wykryje, że paczka jest prawidłowe pod względem parametrów, jest kierowana dalej, jeśli natomiast wykryta zostanie jakakolwiek niezgodność, paczka jest odrzucana i poddawana ponownej kontroli przez oprogramowanie Cassioli. W momencie gdy paczka znajdzie się w przedniej części magazynu zostaje przekierowana do odpowiedniego magazynu za pomocą systemu SLS (Shuttle Loop System) w pobliże wejścia, gdzie jest przejmowana przez układnicę wyznaczoną przez oprogramowanie WMS Cassioli.
Gdy paczka jest potrzebna do skompletowania zamówienia, jest odbierana przez układnicę w magazynie, a następnie umieszczane w odpowiednim module służącym do przygotowywania zamówienia z użyciem transporterów SLS, zapewniając większą elastyczność i gwarantując, że wszystkie paczki mogą być zamawiane w dowolnym module przygotowawczym.
System pobiera płyty pojedynczo, zgodnie z określoną sekwencją podaną w zleceniu załadunku; w przypadku nadmiaru płyt ładunek wraca do magazynu i płyty są automatycznie formowane w nowy ładunek.
Po przygotowaniu, ładunek jest przekazywany do stanowiska automatycznego spinania i dalej na pojazdy LGV (pojazdy sterowane laserowo) w celu rozmieszczenia w tymczasowym buforze lub bezpośredniego załadunku na ciężarówkę, za pomocą automatycznego systemu załadowczego.
Oprócz magazynu, Cassioli stworzyło dla Cosentino system przeładunkowy złożony z przenośników łańcuchowych, rolkowych i specjalnych wywrotnic płyt. System obsługowy jest zintegrowany z podnośnikami płyt i paczek oraz specjalnymi manipulatorami przygotowującymi płyty, które mogą obsługiwać jedną płytę jednocześnie.
Każda pojedyncza płyta jest kodowana i śledzona za pomocą specjalnego systemu rejestrującego określone dane i wymiary. Całym centrum dystrybucji Cosentino steruje oprogramowanie ERP/SAP, doskonale zintegrowane z oprogramowaniem Cassioli, sterującym wszystkimi urządzeniami i maszynami tworząc w ten sposób w pełni zautomatyzowany magazyn.
Dzięki synergii stworzonej pomiędzy projektantami z Cosentino a ekspertami z Cassioli, nowy magazyn Cosentino odnotował niewiarygodny wzrost pojemności magazynowej i pełną identyfikowalność wszystkich obsługiwanych materiałów, co było możliwie dzięki doskonałemu zintegrowaniu oprogramowania sterującego Cassioli z oprogramowaniem klienta; należy również podkreślić, że zgodnie z życzeniem Cosentino, technologiczne wyzwanie zachowania jakości płyt zostało spełnione, ponieważ są one wysyłane do klientów w takim samym stanie, jak przed automatyzacją.