Studium przypadku Ajinomoto

Firma

Ajinomoto to japońska międzynarodowa firma założona w 1909 r. w Tokio, która produkuje przyprawy, oleje i artykuły spożywcze oraz farmaceutyki.

Dosłowne tłumaczenie słowa Ajinomoto oznacza „esencję smaku.” Jest to również stosowana przez firmę nazwa marki glutaminianu sodu. Ajinomoto obecnie produkuje jedną trzecią ogółu glutaminianu sodu wytwarzanego na świecie. W dniu 13 stycznia 2006 r. spółka nabyła firmę Amoy Food Limited, zajmującą się produkcją sosów i przypraw, uprzednio należącą do Grupy Danone.

POTRZEBY KLIENTÓW

W celu optymalizacji produkcji przypraw SAZÓN®, czołowej marki zajmującej się sprzedażą tej kategorii wyrobów, Ajinomoto zwróciło się do Cassioli o stworzenie dedykowanego automatycznego systemu do paletyzacji kartonów z produktami pochodzącymi z 9 różnych linii produkcyjnych, bez konieczności paletyzowania każdej z nich z osobna, w odpowiednich paletacht.

Jednym z głównych wymagań klienta było wypracowanie rozwiązania, które można by zastosować na ograniczonej przestrzeni, a przede wszystkim, które mogłoby współdziałać wraz z operatorami, zmniejszając tym samym ryzyko i możliwość wypadków. Zakład, w którym pracowano nad nowym zautomatyzowanym systemem, znajdował się w mieście Limeira, jednym z czterech zakładów przemysłowych firmy, położonym w stanie São Paulo w Brazylii.

Rozwiązanie Cassioli

Ograniczona przestrzeń i potrzeba rozwiązania, które mogłoby współdziałać z operatorami, sprawiły, że firma Cassioli opracowała system oparty na robotach współpracujących, zdolnych do zautomatyzowania i przyspieszenia najbardziej powtarzalnych procesów.

Kilka konkretów:

  • Przepływ: 9 kartonów na minutę (3 kartonów/min na linię)
  • Waga kartonu 2 – 3,5 kg
  • Wymiary 172x316x196 mm e 184x140x140 mm

Korzyści

PEŁNA DIGITALIZACJA PRZEMYSŁU

100% ZWIĘKSZENIE POJEMNOŚCI SKŁADOWANIA
(DOSTĘPNOŚĆ NOWEGO OBSZARU)

Maksymalne
wykorzystanie dostępnej przestrzeni

Znaczna redukcja ryzyka wypadków podczas pracy

Zwiększenie
wydajności
produkcyjnej

Optymalna
organizacja
środowiska pracy

Wdrożenie
korzyści ekonomicznych płynących z
„przemysłu 4.0””

CASE STUDY

Cobot palletizing
AJINOMOTO

ŚCIAGNIJ BROCHURE