Firma Cassioli przyczyniła się do powstania fabryki sprzętu gospodarstwa domowego Arctic w Ulmi w Rumunii, która niedawno uzyskała prestiżowe uznanie Światowego Forum Ekonomicznego jako model do naśladowania w stosowaniu zasad przemysłu 4.0.
Światowe Forum Gospodarcze ogłosiło włączenie 10 nowych fabryk do swojej globalnej sieci Lighthouse, wspólnoty producentów, którzy wykazują się silnym przywództwem w stosowaniu technologii czwartej rewolucji przemysłowej w celu generowania wyników finansowych i operacyjnych.
Fabryki tworzą sieć 16 tzw. latarni morskich w kilku rejonach geograficznych świata. Służą one jako punkty orientacyjne do prowadzenia innych przez wyzwania związane z modernizacją systemów i stosowaniem najnowocześniejszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, analiza dużych ilości danych i druk 3D. Fabryki zostały wybrane w oparciu o ich sukces w integracji tych technologii w celu zwiększenia wydajności i napędzania innowacji.
Od 2002 r., kiedy to większościowy pakiet akcji zakładu został przejęty przez grupę Arçelik, Arctic stał się największym producentem sprzętu gospodarstwa domowego w Europie kontynentalnej, również i przede wszystkim dzięki znacznym inwestycjom poczynionym w zakresie wdrażania nowych technologii i nowoczesnych systemów zarządzania produkcją, które umożliwiły znaczne zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu w Găești.
Cassioli, który w rumuńskim zakładzie Arctic odpowiadał za realizację automatycznych magazynów do przechowywania surowców i wyrobów gotowych, a także linii montażowych do pralek, ma przyjemność dzielić z Arctic to ważne międzynarodowe wyróżnienie.
W zakładzie w Ulmi nasza firma zainstalowała automatyczne systemy do przechowywania czterech głównych elementów składających się na pralki, tj. bębnów, osłon zbiorników, zespołów piorących i szaf. Wszystkie te elementy, po wykonaniu i sprawdzeniu w wyspach testowych, są transportowane do magazynu za pomocą specjalnych przenośników i pojazdów automatycznych SLS.
Oprócz magazynowania tych 4 komponentów, Cassioli stworzyło również specjalne linie i automatyczne systemy do transportu i magazynowania pozostałych komponentów niezbędnych do montażu pralek.
Podzespoły przychodzące od dostawców są transportowane za pomocą przenośników do magazynu, a stamtąd transportowane za pomocą pojazdów wahadłowych RGV do 84 punktów docelowych, w których operatorzy otrzymują materiał do montażu.
Z perspektywy Przemysłu 4.0 zakład Arctic w Ulmi stanowi przykład przemysłu w pełni zdigitalizowanego, w którym wszystkie procesy są ze sobą powiązane, z poszanowaniem zasad technologii i automatyzacji typowych dla czwartej rewolucji przemysłowej.
Wszystkie procesy odbywają się w sposób całkowicie autonomiczny, z zastosowaniem interfejsu człowiek-maszyna, który informuje operatorów w czasie rzeczywistym o realizowanych procesach, zwiększając w ten sposób wydajność produkcji i minimalizując ryzyko błędów.
Zakład został zaprojektowany dwa razy szybciej niż fabryki poprzedniej generacji i od początku jego istnienia automatyzacja zadań o niskiej wartości zmniejszyła koszty operacyjne o 11%.Dziesięć firm, w tym gigantów takich jak Ford, Nokia i Renault, zostało wybranych na podstawie ich sukcesu w integracji technologii czwartej rewolucji przemysłowej w celu zwiększenia wydajności produkcji i napędzania innowacji.